Za prvními lyžaři, divadlem i Krakonoši

17. srpna 2011 v 18:57 | Skalák, převzato

Za prvními lyžaři, divadlem i Krakonoši
I v zimě je možné objevovat malebná místa, která by bylo škoda na toulkách po českých a slovenských zemích minout. Jedním z nich je městečko Vysoké nad Jizerou, ležící v podhůří Krkonoš, proslavené kromě rázovitých roubených chaloupek také unikátním pohyblivým betlémem, dlouhou tradicí
lyžování či ochotnickým divadlem.
Podle staré pověsti založil prý město Vysoké nad Jizerou Havlas Pavlata, který údajně zkrotil medvěda a přivedl jej až na Pražský Hrad ke králi Jiřímu. Ten ho pak po zásluze odměnil - věnoval mu vysocké panství. Od těch dob má Vysoké ve znaku medvědáře s medvědem. Staré kroniky sice dokládají, že Havlas Pavlata skutečně žil (dožil se obdivuhodných 115 let!) ale jisté je, že město založili o dost dříve Valdštejnové - první (dochovaná, jinak je ještě starší) zmínka o něm je už v roce 1354. Velká atrakce Vysokého - mechanický betlém hospodáře Jana Metelky z nedalekých Sklenařic - je v celé své kráse vystavený ve vysockém Vlastivědném muzeu. Na betlému s dvěma stovkami pohyblivých figurek pracoval Jan Metelka celých 36 let (od roku 1878 do roku 1914). Vyřezával domy, skály, Herodesův palác, jesličky. Figurky buď kupoval či nechával zhotovovat od nejlepších podkrkonošských řezbářů. Největší zajímavostí betlému jsou postavy řemeslníků, kteří ve Vysokém opravdu žili a pracovali. Některé z jejich potomků tu potkáte ještě dnes.
Betlém okouzluje svým pravdivým vypodobněním dané doby. Spatříte tu například mnicha, který zahání zlé duchy zvoněním na zvonec, učence v židovské škole studující stará proroctví, havíře, kteří dolují stříbrnou rudu, pekaře s válečkem na nudle při honbě za mlsnou manželkou, která mu snědla hrozinky či provazníka, jak splétá provazy.
Metelkův betlém však není jediný, který lze ve vysockém muzeu obdivovat. Jsou tu i další vyřezávané či ručně malované betlémy, jako například betlém nadaného malíře Krupky z roku 1910, který zemřel v pouhých osmnácti letech na zápal plic po dlouhém putování ze Semil. A kdo by chtěl vědět o betlémech ještě více, může navštívit také rodinu Poloprudských v nedaleké Staré Vsi, která vlastní krásný Slavíkův pohyblivý betlém se stovkou vyřezávaných figur. Další mechanický betlém je v muzeu v nedaleké Jilemnici.
Vysocké muzeum se chlubí také expozicí lyžařství, která podrobně vypráví o začátcích lyžování v těchto končinách. Už v roce 1890 nechal hrabě Harrach vyrobit ve Štěpanické pile pro své lesníky první lyže norského vzoru. Výroby lyží pak zaměstnala všechny truhláře i kováře ze širokého okolí. V roce 1903 byl ve Vysokém nad Jizerou založen český SKI klub, který společně s pražským a jilemnickým vytvořil Svaz lyžařů Království českého. V muzeu jsou vystavené medaile lyžařských průkopníků, kteří zdolali skok 15 metrů dlouhý, roztomilé staré fotografie prvních lyžařů a staré lyže, vázání a sněžnice.
Pokud milovníci starých časů navštíví Vysoké nad Jizerou během února, možná se tam setkají s opravdovými lyžaři z konce 19. století. Vysocký SKI klub totiž už od roku 1941 každoročně pořádá "Závody postaru", kdy spolu závodí lyžaři v historických kostýmech.
Aktivní milovníci zimních sportů by i rozhodně neměli nechat ujít návštěvu lyžařského areálu Šachty s pěknými sjezdovkami i dobře upravovanými běžeckými stopami, ze kterých je nádherný výhled na Lysou horu, Kotel i a Zlaté návrší.
Dětské návštěvníky vysockého muzea asi nejvíce nadchne téměř padesátka dřevěných Krakonošů. Figura tohoto vládce hor nechybí snad v žádné krkonošské chalupě. Jednou za deset let se všichni Krakonošové scházejí na velké výstavě ve vysockém muzeu. Další setkání proběhne v únoru roku 2001.
Do Vysokého v minulosti často zajížděly i známé osobnosti kulturního života, které zde hledaly inspiraci pro svá díla. Tvořili zde např. básníci Viktor Dyk, Antonín Sova, Konstantin Biebl, spisovatelé Antal Stašek, Ivan Olbracht či hudebník Václav Talich. Čestnými občany města byli i Antonín Jirásek, T.G. Masaryk, Eduard Beneš, Alois Rašín či Karel Václav Rais, který zde objevil námět pro svůj román Zapadlí vlastenci.
Rok 2000 bude rokem oslav 140. výročí narození Dr. Karla Kramáře, pravděpodobně nejznámějšího vysockého rodáka, který byl prvním předsedou vlády Československé republiky. V jeho krásné vile je dnes penzion s restaurací.
Ve vysokém vznikl v roce 1786 patrně první český venkovský divadelní soubor. Spolek funguje dodnes a ve Vysokém se každoročně konají vyhlášené přehlídky amatérských divadel z celých Čech, na které sem jezdily i takové herecké osobnosti jako Eduard Kohout, Karel Hašler či rodina Deylů!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | Web | 29. července 2012 v 17:27 | Reagovat

Pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama